Btso, Tahkim Hakemi ve Tahkim Avukatı Yetiştirecek

Btso, Tahkim Hakemi ve Tahkim Avukatı Yetiştirecek başlıklı haber 27 February 2016 | 3:23 pm tarihinde paylaşılmış

Haberin detayı:

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve merkezi Londra’da bulunan Tahkim Hakemleri Kurumu (Chartered Institute of Arbitrators) ile yapılan işbirliğiyle Tahkim Hakemi ve Tahkim Avukatı yetiştirilmesine öncülük edecek.

Türkiye’de ilk defa İleri Arabuluculuk Eğitimi hizmeti sunan BTSO, şimdi de UÜ ve Tahkim Hakemleri Kurumu ile Türkiye’de tahkim alanında önemli bir eğitim projesine imza atıyor. Oda bünyesinde faaliyet gösteren Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin katkısıyla yapılan işbirliği sayesinde tahkim alanında Türkiye'deki önemli bir eksikliğin giderilmesi hedefleniyor. Düzenlenecek eğitim kapsamında, tahkime giriş, tahkim anlaşması hazırlama, tahkimde yargılama usulü, tahkim kararı yazma teknikleri, tahkim yargılaması sonrasında tanıma ve tenfiz usulü gibi konular ele alınacak. Eğitimi tamamlayanlar tahkim avukatlığı ve tahkim hakemliği alanında hem UÜ, hem de Tahkim Hakemleri Kurumu sertifikası almaya hak kazanacak. Söz konusu alanlardaki eğitim ve ortak sertifika başvuruları BTSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Divan Kurulu’nun aldığı kararla yaklaşık 1 yıl önce başladı.

BURKAY: İLK OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, iş dünyasında yaşanan hukuki problemlerin mahkemeye taşınmadan ve mahkemeye göre çok kısa sürede çözülebilmesi için kurulan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi ile Bursa’ya değer katan çalışmalara bir yenisini daha eklediklerini ifade etti. ‘Tahkim Hakemi’ ve ‘Tahkim Avukatı’ yetiştirecek böyle önemli bir projeyi Türkiye’de gerçekleştirecek ilk kurum olacaklarının altını çizen Başkan Burkay, şöyle konuştu: “Amacımız, Tahkim’in Türkiye’de gelişmesine katkıda bulunmak ve bu konuda nitelikli kişilerin yetişmesine vesile olmak. Bu eğitim, hayata geçtikten sonra artık tahkim alanında Bursa ve UÜ denildiğinde akla ‘Tahkim Avukatı’ ve ‘Tahkim Hakemi’ kavramları da gelecektir. Tahkim avukatı ve tahkim hakemi gibi tahkim uygulayıcıları yetiştirmek, onların bilgi ve tecrübelerinin geliştirilmesi açısından çok önemli adımlar attık. Tahkim Hakemleri Kurumu ile yapılan bu işbirliği anlaşması sadece Bursa’ya değil, ülkemize de büyük bir değer katacak.”

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversite olarak arabuluculuk ve tahkim konusunda gerçekleştirilen çalışmalara destek vermeyi sürdüreceklerini ifade ederek, “Bizim de görev aldığımız BTSO öncülüğünde kentimizde hayata geçirilen Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, örnek bir toplumsal uzlaşma projesidir. Uludağ Üniversitesi olarak, tahkim ve arabuluculuk konularında gerçekleştirilecek eğitim programıyla bu hizmetin yaygınlaştırılması noktasında üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam ediyoruz. Bu alandaki ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, müfredat hazırlama çalışmalarına başladık. Uzmanlık eğitimlerini de yakın zamanda hayata geçireceğiz. Uludağ Üniversitesi, bu alandaki adımlarıyla Türkiye’de farklı ve öncü bir konuma gelmiş olacak.” dedi.

BTSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Başkanı Irmak Aslan, tahkim tecrübesi olan avukatların ve tahkimle çözülecek uyuşmazlıklarda hakem olabilecek kişilerin sayısının çok az olduğunu söyledi.

Google + 'da Paylaş

Yazar: by Admin

Sondakika İnternet Haberleri - Spor, Eğitim, Siyaset haberleri

0 yorum:

Yorum Gönder